KLASA STRAŻY POŻARNEJ – LOTNISKOWA SŁUŻBA RATOWNICZA
2023-06-28
Szkoła wyposażona jest w bogatą bazę dydaktyczno-edukacyjną wyposażoną w nowoczesny sprzęt informatyczno – komputerowy (monitory interaktywne, drukarka 3D, symulator pilotażu ultralekkich samolotów).
Od 1 września 2020r. w miejsce Certyfikowanych Klas Mundurowych powstały Oddziały Przygotowania Wojskowego. Po czwartej klasie uczniowie mogą odbyć dobrowolną skróconą służbę wojskową. Jest to forma służby dla absolwentów certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego, którzy mogą odbyć krótsze szkolenie podstawowe, czyli 12 dni zamiast standardowych 27. Po ukończeniu skróconego szkolenia można przystąpić do szkolenia specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy.
Podczas rekrutacji na studia wojskowe uczniowie otrzymują 9 pkt, kolejne dwa po przystąpieniu do przysięgi wojskowej.
Liczba uczniów w klasie wynosi nie więcej niż 30 osób. Minimalna liczba godzin przewidziana w projekcie na zajęcia realizowane w liceum wynosi 230 godz. nauki. Przewidziano w tym 53 godziny teoretyczne i 177 godzin praktycznych, w tym obóz szkoleniowy.
Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść między innymi wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej, z wybranych zagadnień regulaminów ogólnych, musztry, ceremoniału wojskowego, z podstaw wychowania wojskowego jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.
I. Oddział Przygotowania Wojskowego
Szkolenia specjalistyczne prowadzone są na podstawie podpisanych „porozumień o współpracy” i odbywają się w: Klasa wojskowa – Oddział Przygotowania Wojskowego:
· 12 Kołobrzeskim Pułku Logistycznym w Kołobrzegu,
· 36 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Mrzeżynie,
· 3 Batalion Zmechanizowany 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie.
II. Klasa policyjna z elementami informatyki i cyberbezpieczeństwa oraz kryminalistyki.
Szkolenia specjalistyczne prowadzone są na podstawie podpisanych „porozumień o współpracy” i odbywają się w:
Klasa policyjna:
· Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu,
· Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie,
W trakcie nauki w klasie policyjnej uczniowie poznają strukturę i rodzaje służb policyjnych, podstawowe przepisy prawne dotyczące: policji, prawa karnego, prawa wykroczeń oraz ruchu drogowego. W ramach zajęć są realizowane wycieczki do jednostek policyjnych i spotkania z przedstawicielami różnych służb mundurowych, uczniowie poznają też zasady musztry, są przyzwyczajeni do noszeniem munduru i potrafią się w nim godnie zachowywać. Zajęcia z wychowania fizycznego w dużej części bazują na ćwiczeniach z toru przeszkód dla kandydatów do policji. Nauka w szkole kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym na torze przeszkód, takim jak dla kandydatów do służby w policji. Egzamin ten pozwala uzyskać „certyfikat ukończenia szkolenia policyjnego”. Nauka w klasach z elementami cyberbezpieczeństwa poszerzona jest o zagadnienia związane z bezpieczeństwem technologii informacyjnej. Cyberbezpieczeństwo to praktyka polegająca na ochronie komputerów, serwerów, urządzeń mobilnych, systemów elektronicznych, sieci i baz danych przed złośliwymi atakami., Uczniowie pozyskują wiedzę dotyczącą przeciwdziałania takim zagrożeniom jak:
- cyberprzestępczość, którą obejmują pojedyncze podmioty lub grupy atakujące systemy komputerowe i bazy danych, w celu uzyskania korzyści finansowych lub spowodowania zakłóceń;
- cyberataki – często powiązane z chęcią wykradania i zbierania informacji;
- cyberterroryzm, który ma na celu wywołanie paniki, strachu i osłabienie systemów.
III. Klasa straży granicznej
Szkolenia specjalistyczne prowadzone są na podstawie podpisanych „porozumień o współpracy” i odbywają się w:
-
· Placówka Straży Granicznej w Kołobrzegu.
-
· Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku
-
Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie
Program kształcenia dla klas o profilu Straż Graniczna jest opracowany na podstawie porozumienia pomiędzy Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, a Zespołem Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. System kształcenia młodzieży w zakresie Straży Granicznej realizowany w Liceum Ogólnokształcącym i COSSG w Koszalinie oparty jest na nowoczesnym i systematycznie modyfikowanym programie, uwzględniającym obowiązujący system prawny, pozytywne wzorce i modele nauczania. Treści programowe w klasach o profilu Straż Graniczna obejmują podstawowe wiadomości i umiejętności z zakresu zadań realizowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Tematy zajęć są realizowane w sposób przybliżający młodzieży rzeczywiste sytuacje służbowe. Zaprojektowane zajęcia umożliwiają udział w działaniach realizowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, co pozwala uczniom wykształcić odpowiednie cechy charakteru i pożądane postawy.
Do podstawowych bloków tematycznych kształcenia należy; – regulaminy i musztra Straż Granicznej; – służba graniczna; – kontrola osób i środków transportu; – problematyka migracyjna; – kontrola legalności pobytu oraz legalności zatrudnienia; – handel ludźmi; – zjawisko terroryzmu; – trening strzelecki; – techniki interwencji; Po zakończeniu cyklu kształcenia uczeń nabędzie następujące cechy: -przywódcze i dowódcze; -stanowczości i konsekwencji w działaniu -zdyscyplinowania -zaradności i odwagi -spokoju i opanowania -orientacji w terenie
IV. KLASA STRAŻY POŻARNEJ – LOTNISKOWA SŁUŻBA RATOWNICZO - GAŚNICZA
Szkolenia specjalistyczne prowadzone są na podstawie podpisanych „porozumień o współpracy” i odbywają się w:
· Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu,
· Ochotnicza Straż Pożarna w Gościnie, Wartkowie
· Wojskowa Straż Pożarna w 3 Batalionie Zmechanizowanym 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie
· Ośrodek Szkoleniowy Państwowej Straży Pożarnej w Bornym Sulimowie,
· Zakładowa Straż Pożarna w Porcie Lotniczym Szczecin – Goleniów.
Umiejętności praktyczne zdobywane są podczas ćwiczeń prowadzonych w Ochotniczych Strażach Pożarnych należących do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Ponadto wiedza i praktyka zdobyta na praktykach zawodowych odbywanych w II klasie pozwala ugruntować zdobytą wiedzę w szkole.
W trakcie czteroletniego nauczania, uczeń klasy o profilu strażackim zdobywa wiedzę potrzebną strażakowi Ochotniczej Straży Pożarnej do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych
Uczeń, który jest czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, jest ubezpieczony, posiada aktualne badania lekarskie uprawniające go do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych, dopuszczony jest do egzaminu w komorze dymowej. Wynik testu decyduje o wydaniu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej stopnia I i II oraz zaświadczenia o ukończenia szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego na poziomie szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej.
Zaświadczenia te w przypadku czynnych strażaków OSP pozwalają na bezpośredni udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych prowadzonych przez Ochotnicze Straże Pożarne. Mogą też być elementem działającym pozytywnie w przypadku kiedy absolwent szkoły bierze udział w naborze do służby w Państwowej Straży Pożarnej. W trakcie okresu nauczania w klasie straży pożarnej kandydaci zdobędą podstawową wiedzę o strukturze Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Zdobywanie wiedzy oraz umiejętności pozwalających na ogólną orientację podczas prowadzenia podstawowych działań ratowniczo – gaśniczych odbywa się w trakcie zajęć lekcyjnych, na których uczniowie zapoznają się z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi:
-
bhp podczas działań prowadzonych przez Ochotnicze Straże Pożarne,
-
organizacji Ochotniczych Straży Pożarnych,
-
budowy armatury wodnej i pianowej,
-
budowy i danych taktycznych drabin pożarniczych,
-
sprzętu ratowniczego i podręcznego sprzętu gaśniczego,
-
sprzętu ochrony dróg oddechowych,
-
ratowniczego sprzętu mechanicznego,
-
procesu palenia,
-
gaszenia pożarów oraz podstaw organizacji akcji gaśniczej,
-
działań w czasie innych miejscowych zagrożeń.
Umiejętności praktyczne zdobywane są podczas ćwiczeń prowadzonych w Ochotniczych Strażach Pożarnych należących do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu.
W trakcie nauczania, uczeń klasy o profilu strażackim zdobywa wiedzę potrzebną strażakowi Ochotniczej Straży Pożarnej do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych.
Od września 2021r. klasa straży pożarnej funkcjonuje jako lotniskowa służba ratowniczo – gaśnicza czyli zawodowa, umundurowana straż pożarna działająca na terenie portów lotniczych.
Do podstawowych zadań lotniskowej straży pożarnej należą:
-
udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych w rejonie operacyjnym lotniska,
-
prowadzenia akcji ratunkowych w przypadkach wypadku lotniczego ewakuacji pasażerów i załogi statku powietrznego,
-
gaszenia pożarów obiektów i urządzeń portu lotniczego,
-
podjęcia akcji w przypadku zagrożenia statku powietrznego,
-
usuwanie i neutralizacja rozlewisk substancji ropopochodnych (np. paliwa lotniczego),
-
zabezpieczenie przeciwpożarowe w czasie tankowania samolotów,
-
realizacja procedur wynikających z wykonywania operacji lotniczych przy ograniczonej widzialności,
-
zabezpieczenie przeciwpożarowe lotniska i prowadzenie działań profilaktycznych.