Inwestycje w Rataju!
2023-11-09Dotacja dla Rataja!
2024-05-2413 czerwca w Klimatycznej czytelni w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie odbyło się spotkanie autorskie dla społeczności lokalnej.
Przybyłych gości przywitała Zofia Bajko, a dyrektor szkoły Halina Schulz – Tkacz rozpoczęła spotkanie strzałem z broni czarnoprochowej.
Gościem był Pan Ireneusz Piecyk – historyk, nauczyciel historii, twórca i kolekcjoner figurek historycznych, miłośnik dawnej broni i autor publikacji w trzech częściach - Broń i barwa ułanów Księstwa Warszawskiego. Historyk przybliżył niezwykle ciekawy okres historii dotyczącej uzbrojenia i umundurowania ułanów Księstwa Warszawskiego.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, uczestnicy wykazali duże zainteresowanie tematem i zadawali wiele pytań. Na zakończenie autor wpisał dedykację do książek zakupionych przez bibliotekę i uczestników spotkania.
Zofia Bajko podziękowała wszystkim za przybycie, a wicedyrektor szkoły Katarzyna Zienkiewicz podziękowała Panu Ireneuszowi Piecykowi, wyraziła uznanie dla jego dokonań i życzyła dalszych sukcesów w pracy pisarskiej i zgłębianiu historii.
6 czerwca w „Klimatycznej czytelni” odbyło się spotkanie z Panem Ireneuszem Piecykiem – historykiem, nauczycielem historii, twórcą i kolekcjonerem figurek historycznych.
Pan Ireneusz Piecyk - miłośnik dawnej broni i barwy jest autorem trzech publikacji na temat umundurowania wojsk w epoce napoleońskiej i artykułu: Mundur powstańca listopadowego. Geneza i ewolucja na tle ówczesnej Europy ., w pracy zbiorowej - Na tułaczym szlaku... Powstańcy Listopadowi na Pomorzu.
Spotkanie rozpoczęło się strzałem z broni czarnoporochowej, następnie autor książek przedstawił nam swoją twórczość i ukazał niezwykle ciekawy fragment historii dotyczącej uzbrojenia i umundurowania ułanów Księstwa Warszawskiego. Uczniowie obejrzeli rekwizyty z tamtego okresu czapkę ułańską, szablę, lancę i kulistą lotkę z kartacza. Na koniec spotkania mogli też oddać strzały z broni czarnoporochowej.
Dziękujemy Panu Ireneuszowi, jesteśmy pełni uznania dla ogromnej wiedzy, pasji i dokonań. Życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu historii i pracy pisarskiej.
Dla uczestników spotkania Rada Rodziców ufundowała torcik bezowy i owoce.
30 stycznia w czytelni odbyły się szkolne eliminacje Krajowego Konkursu Wiedzy o Morzu organizowanego przez Związek Miast i Gmin Morskich i Fundację Pozytywne Pomorze.
Celem konkursu jest popularyzowanie kultury morskiej, krajoznawstwa, organizacji i zasobów związanych z morzem oraz aktywności fizycznej.
W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Do półfinałów zakwalifikowali się :
1 miejsce – Oskar Jocoby
2 miejsce - Tomir Puszczewicz
3 miejsce – Julia Radzikowska
Rezerwa:
Klaudia Drapik i Filip Jachacy.
Półfinały odbędą się w Gdańsku i w Mielnie (nasza szkoła) pod koniec lutego.
Gala konkursu odbędzie się w Gdyni w dniach 25 i 26 marca 2024 roku.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
15 grudnia w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie odbyło się otwarcie „Klimatycznej czytelni”. Uroczystego otwarcia dokonali - Pan Tomasz Tamborski Starosta Kołobrzeski i Prezes Stowarzyszenia Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Morze i Parsęta” - Pan Bogdan Błaszczyk oraz Pani Halina Schulz - Tkacz – Dyrektor Zespołu Szkół. W uroczystości wziął udział Radny Rady Powiatu Pan Marcin Pawlak, bibliotekarz Zofia Bajko i nauczyciel Grzegorz Banachowicz.
Czytelnia powstała dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w kwocie 38 747,00 oraz Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu - 6838,77 złotych, całkowity koszt - 45 585,77. W ramach projektu dokonano modernizacji czytelni i toalety z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych, zakupiono nowe meble, zestawy audiobookowe, słuchawki, stacje ładowania USB, telewizor, obrazy tematyczne i rolety okienne.
„Klimatyczna czytelnia” będzie dostępna nie tylko dla uczniów naszej szkoły, ale też dla lokalnych mieszkańców i turystów odwiedzających Gościno. Czytelnia będzie miejscem pracy, odpoczynku przy miłej lekturze i miejscem działań promujących kulturę związaną z morzem, rybactwem oraz czytelnictwem. Dotąd odbyło Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”, Spotkanie z Panem Kazimierzem Ratajczykiem - fotoreporterem związanym z tematyką morską oraz koncert muzyki szantowej.
11.12.2023r.
14 grudnia mięliśmy okazję gościć w naszej szkole Pana Bolka Służewskiego i jego uczennicę Helenę Pieczynko oraz Pana Bartosza Dankowskiego, którzy w ramach działań promocyjnych w naszej „Klimatycznej czytelni” wystąpili z koncertem muzyki szantowej. Koncert dla naszych uczniów był niezwykłym wydarzeniem i wywołał wiele pozytywnych emocji, za które serdecznie dziękujemy.
11.12.2023r.
11 grudnia w szkolnej czytelni mieliśmy zaszczyt gościć Pana Kazimierza Ratajczyka, dziennikarza, fotoreportera, który w niezwykły sposób, pełen pasji kronikarza, przestawił nam tematy związane w Morzem Bałtyckim i Parsętą . Opowiedział o życiu na morzu, pracy portów - rybackiego, handlowego i pasażerskiego, o żaglowcach, żeglarstwie i regatach , a także o połowach bursztynu. Swoje opowieści wzbogacił zdjęciami portów, latarni morskich, Kołobrzegu i okolic, ale przede wszystkim przepięknymi pejzażami przyrody.
Pan Kazimierz swoje życie podporządkował pracy fotoreporterskiej, wydał kilkanaście albumów fotograficznych, jeden z nich „Przyszliśmy do Ciebie .
Z okazji 50 – lecia pracy zawodowej, w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, trwa wystawa prac pn. „50-lecie fotografii Kazimierz Ratajczyk 8.12.2023r. – 31.01.2024 r.”
13.11.2023r.
13 listopada w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W tym roku odbyło się ono w nowej „klimatycznej czytelni” powstałej dzięki funduszom z Programu „Rybactwo i Morze”.
Gości przywitała Aleksandra Pietrucha, która przedstawiła krótką informację na temat tegorocznej lektury Narodowego Czytania.
Przedstawiciele klas wysłuchali fragmentów lektury, które czytali : Sandra Dąbrowska, Oliwia Giemza, Oskar Jacoby, Diana Kozłowska, Aleksandra Pietrucha, Martyna Sobańska, Brajan Sobczak, Seweryn Stosik.
W wydarzeniu uczestniczyła dyrektor szkoły Pani Halina Schulz – Tkacz oraz Pan Grzegorz Banachowicz, który zapewnił pomoc techniczną.
Uczniów przygotowała Zofia Bajko.
Powoli kończymy realziację utworzenia szkolnej czytelni. Umowa o dofinansowanie została podpisana w czerwcu. Otrzymaliśmy z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" wsparcie w wysokości 38 747,00 zł. Całkowity koszt projektu wyniósł: 45 585,77 zł. Za niedługo pochwalimy się efektem końcowym, a tymczasem krótka relacja z poczynionych prac:)